آسانسور کاتالوگ درباره ما ارتباط با ما فروشگاه ورود کاربران ثبت نام کاربران
بستن گروه بندی محصولات

نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی و دوبلکس

نویسنده : مدیر سیستم ۱۴:۵۶:۱۱ ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی  و دوبلکس

با توجه به تقاضاي روز افروز براي نصب آسانسور در ساختمان هاي قديمي که همواره مشکل تردد در طبقات بالا وجود دارد تیم تخصصی دهکده آسانسور، در سال 1392 اقدام به تشكيل يك كار گروه تحقيقاتي - عملياتي جهت مطالعه و تحقيق در خصوص امكان سنجي و شرايط نصب آسانسور در ساختمانهاي قديمي نمود و پس از تعيين گزينه هاي موجود و مناسب و يافتن راهكار هاي منطبق با ساختمان هاي مختلف اقدام به نصب و راه اندازي این امکان در ساختمان هاي قديمي مسكوني و تجاري ، انواع سوله ، انبار و ... نموده است و تاكنون موفق به نصب تعداد بسیاری در چنين ساختمان هايي گرديده است.

محاسن آسانسور برای ساختمان های قدیمی :

راه اندازی آسانسور در يك ساختمان قديمي سه يا چهار طبقه و فاقد این ویژگی كيفيت زندگي ساكنان را متحول ميكند. براي افراد سالخورده و دچار محدوديت حركتي رفاه و آسايش و براي جوانان جلوگيري از فرسايش مفاصل را به ارمغان مي آورد و با افزايش بهاي ساختمان چند برابر هزينه ي پرداخت شده از سوي مالكان را در هنگام فروش به آنها باز ميگرداند. طي سالهاي گذشته درخواست نصب آسانسور در ساختمان هاي قديمي رشد فزاينده اي داشته و با پيشرفت تكنولوژي امكان نصب و راه اندازي آسانسور در بسياري از اماكن كه پيش از اين راه اندازی این امکان در آنها مقدور نبود فراهم گرديده است.

آيا امكان نصب آسانسور در تمامي ساختمان هاي قديمي وجود دارد ؟

نصب و راه اندازی در هر ساختماني ، اعم از مسكوني ، اداري ، تجاري ، انبار و غيره نياز به بازديد ساختمان از سوي كارشناس نصاب آسانسور اعزام شده از سوی شرکت معتبر وجود دارد و بايستي مواردي از قبيل مقاومت سازه ساختمان و امكان تقويت آن ، وجود محل مناسب براي نصب و ساير موارد فني كنترل گردد. با توجه به پيشرفت تكنولوژي و وجود سيستم هاي بالابر جديد در حال حاضر امكان نصب در اكثر بناهاي قديمي وجود دارد و فقط بايستي نوع و روش مناسب توسط شركت هاي داراي مجوز ، عضو سنديكا و داراي تجربه ي لازم در خصوص نصب و راه اندازی در ساختمان هاي قديمي مشخص شود.

شرایط نصب اسانسور در ساختمان های قدیمی :

متاسفانه در اقلب ساختمان هاي قديمي محلي براي راه اندازی اسانسور در آينده تعبيه نشده است و چالش اصلي براي نصب در چنين ساختمان هايي امكان سنجي و يافتن محل مناسب باشد. چنانچه در بين راه پله ها فضاي نور گير با متراژ وجود داشته باشد بهترين شرايط براي راه اندازی فراهم است. با این اوصاف اگر فکر میکنید برای تشخیص این مکان نیاز به مشاوره با تیم تخصصی راه اندازی، نصب و اجرای آسانسور دارید،میتوانید از طریق این لینک اقدام نمایید.

شرایط راه اندازی آسانسور با کمترین تخریب :

در صورت وجود امكان راه اندازی بالابر در فضاي مياني راه پله ها ورودي درب به راه پله و در مجاورت درب ورودي واحد ها خواهد بود و نياز به تخريب نيز به حداقل ميرسد. اما چنانچه چنين فضايي وجود نداشته باشد ميتوان موارد زير را در نظر گرفت :

  • نصب در نورگیر

  • نصب در حياط

  • تخريب بخشي از ساختمان و ايجاد فضاي مناسب

 

آيا براي نصب آسانسور حتماً به حفر چاله ي آسانسور و برق سه فاز نياز است ؟

در صورت نصب هيدروليك خانگي (هوم ليفت Home Lift) نياز به حفر چاله ي آسانسور وجود ندارد و اين آسانسور ها نياز به برق سه فاز هم نداشته و ب برق تك فاز 220 ولت كار ميكنند. استفاده از آسانسور هاي هوم ليفت در سالهاي اخير امكان نصب آسانسور در بسياري از ساختمان هايي كه پيش از اين قادر به نصب آسانسور نبوده اند را فراهم كرده است. اين آسانسور ها نياز به ساخت موتور خانه در پشت بام هم نداشته و بسيار كم صدا مي باشند.

آيا براي راه اندازی آسانسور خانگی در ساختمانهاي قديمي نياز به رضايت كليه ساكنين وجود دارد ؟

براي اجرا در يك ساختمان قديمي چنانچه از قبل فضايي براي نصب آسانسور در آينده در نظر گرفته نشده باشد ، با توجه به اينكه براي نصب بايد از فضاهاي مشاع ساختمان بهره برد رضايت كليه ي ساكنين شرط اوليه و لازم براي شروع كار ميباشد. در بسياري از موارد علت عدم وجودآسانسور در ساختمانهاي قديمي عدم رضايت برخي از ساكنين و مالكين واحد هاي طبقه ي اول مي باشد. مالكين طبقه ي اول از نصب آسانسور منتفع نميشوند و در صورت نصب در بسياري مواقع بايد از فضاي نور گير كه به عنوان حياط خلوت در اختيار طبقه ي اول است صرف نظر كنند يا جلوي يكي از پنجره هايشان كور شود. بنابر اين كسب رضايت ساكنين طبقه همكف معمولاً دشوار است.

قانون تقسيم هزينه نصب آسانسور چيست ؟

چون اجرای آسانسور در ساختمان هاي قديمي كاري اختياري است در قانون شرايطي براي تقسيم هزينه هاي نصب پيش بيني نشده است. ولي در سالهاي اخير با توجه به گسترش اين كار روشي به عنوان عرف در نظر گرفته شده است كه به شرح زير است :

پرداختي مالكان طبقه دوم دو برابر پرداختي مالكان طبقه اول خواهد بود

پرداختي مالكان طبقه سوم دو برابر پرداختي مالكان طبقه دوم خواهد بود

پرداختي مالكان طبقه چهارم دو برابر پرداختي مالكان طبقه سوم خواهد بود

بنابر اين مثلاً در يك ساختمان 4 طبقه طبقه اول يك برابر ، طبقه دوم دو برابر ، طبقه سوم چهار برابر و طبقه چهارم هشت برابر پرداخت ميكنند . بنابر اين كل هزينه تقسيم بر 15 ميشود و طبقه اول يك پانزدهم ، طبقه دوم دو پانزدهم ، طبقه سوم چهار پانزدهم و طبقه چهارم هشت پانزدهم از كل مبلغ را پرداخت ميكنند.

البته اگر ساختمان داراي پاركينگ نباشد معمولاً طبقه همكف هزينه را متقبل نخواهد شد.

 چه آسانسوري براي نصب در ساختمان هاي قديمي مناسب است ؟

بسته به شرايط ساختمان ، ميتوان از آسانسور هاي كششي ، هيدروليك يا هوم ليفت استفاده كرد كه تشخيص نوع مناسب براي هر ساختمان با كارشناسان فني نصب آسانسور مي باشد. در صورت وجود شرايط مي توان از كابين هاي شيشه اي و مدرن و يا انواع تزيينات ديگر بهره برد.

آيا براي نصب آسانسور در ساختمان هاي قديمي نياز به اخذ مجوز وجود دارد ؟

در صورت نصب آسانسور بدون مجوز و يا اخذ تاييديه هاي لازم (مانند تاييديه استاندارد آسانسور) ، ممكن است مالكين در هنگام فروش ساختمان با مشكل مواجه شوند. همچنين چنين آسانسور هايي تحت پوشش بيمه هاي حوادث قرار نميگيرند.

آيا ميتوان داخل منازل دوبلكس يا سوبلكس آسانسور نصب كرد؟

بله ، نصب آسانسور هيدروليك خانگي (هوم ليفت) در داخل واحد هاي دوبلكس و سوبلكس و نيز فروشگاه هاي چند طبقه براحتي امكان پذير است.

جهت بازدید و مشاوره حضوری اینجا کلیک کنید و یا با ما تماس بگیرید.

 

+1
محصولات مرتبط
دیدگاه خودتان را ارسال کنید.
پیشنهاد سردبیر
پکیج آسانسور لیفت اکویپ آلمان آسانسور

پکیج آسانسور لیفت اکویپ آلمان

فروش آسانسور کامل و قطعات کمپانی بزرگ لیفت اکویپ آلمان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ 1
پیش نیاز ها و عملیات نصب آسانسور آسانسور

پیش نیاز ها و عملیات نصب آسانسور

یش نیاز های نصب آسانسور شامل تعیین ظرفیت آسانسور ،تعیین ابعاد کابین،تعیین ابعاد چاهک ، آماده سازی چاهک ،تامین برق تک فاز جهت جوشکاری در مرحله درب و ریل ،تامین برق سه فاز برای مرحله راه اندازی ، مشخصات تابلو برق سه فاز ، نصب تابلو برق در موتورخانه و کابل برق مورد نیاز آسانسور و کابل کشی و انتقال برق از کنتور به اتاقک موتورخانه همچنین عملیات نصب آسانسور شامل شاقول اندازی جهت آهن کشی و بر آورد آهن آلات مورد نیاز چاهک ، اجرای آهن کشی داخل چاهک آسانسور ، شاقول اندازی جهت نصب ریل های کابین و ریلهای وزنه ، حمل لوازم درب و ریل آسانسور ، نصب ریلهای کابین و ریلهای وزنه ، نصب درب طبقات و عملیات نظارت و کنترل درب و ریل

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۶ 1
استاندارد ایمنی آسانسور و پله برقی با نحوه مدیریت ایمنی آسانسور

استاندارد ایمنی آسانسور و پله برقی با نحوه مدیریت ایمنی

امروزه ايمني يكي از اركان جدايي ناپذير حِرَف در صنايع گوناگون مي باشد. به نوعي كه با تحقيقات فراواني كه بر روي اين جزء از شغل صورت گرفته دريافته ايم كه ايمني امروزه تاثير گذار بر ابعاد ديگر شغل ها و نتايج حاصل از آن مي باشد، از آن جمله مي توان به كيفيت شغل، كيفيت زندگي كاري، رضايت فردي شخص از شغل، آينده شغل و ديگر موارد اشاره كرد.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۶ 1
موتور سیکور MR16 کاتالوگ

موتور سیکور MR16

دریافت کاتالوگ PDF موتور سیکور MR16

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ 9
آسانسور در سازه آسانسور

آسانسور در سازه

توضیحات کاملی از نحوهانتخاب تا اجرای آسانسور در سازه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ 1
نصب دوربین مدار بسته داخل کابین آسانسور آسانسور

نصب دوربین مدار بسته داخل کابین آسانسور

نکاتی جهت نصب دوربین مداربسته آسانسور

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ 1
رفتار شما در آسانسور بیانگر چیست؟ آسانسور

رفتار شما در آسانسور بیانگر چیست؟

شما هم وقتی داخل آسانسور کنار افراد دیگر هستید معذب می‌شوید و نمی‌دانید در همان چند ثانیه باید چه رفتاری از خود نشان دهید؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ 1
موتور گیربکس ساسی اسپانیا S38 کاتالوگ

موتور گیربکس ساسی اسپانیا S38

دریافت کاتالوگ PDF موتور گیربکس ساسی اسپانیا S38

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ 2
درایو جفران ADL200 ایتالیا کاتالوگ

درایو جفران ADL200 ایتالیا

دریافت فایل PDF درایو جفران ADL200 ایتالیا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ 1
درایو جفران ADL100 ایتالیا کاتالوگ

درایو جفران ADL100 ایتالیا

دریافت کاتالوگ درایو جفران ADL100 ایتالیا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ 1